Затревяване на двор с тревен чим
За постигане на перфектна тревна покривка в нашия двор и градина, освен с тревна смеска, можем да направим и затревяване чрез полагане на тревен чим. Това е така нареченото жаргонно "бързо затревяване", поради мигновения ефект от завършена тревна площ. За да се извърши бързо и качествено трябва да се спазват няколко основни правила.
Избор на тревен чим:
За да се избере правилният тревен чим трябва много добре да се познава мястото където ще се полага. Трябва да се определи дали дворът или градината са на сянка, на слънце или ще се извършва изграждане на спортни игрища, детски площадки, голф игрища, стадиони за хокей на трева, тенис игрища или футболни стадиони. С една дума дали тревната площ ще е подложена на утъпкване и с каква интензивност ще бъде то.
Според предназначението на двора се избират и тревните чимове - за сянка, тревен чим за слънце, тревни чимове за спортни игрища и др. Различните видове тревен чим са изградени от различни видове треви и се предлагат в България на едро и дребно, на различни цени и качество.
Подготовка на терена:
Прецизното подготвяне на почвата в двора и градината е от решаващо значение за прихващането на чима и за последващото му поддържане.
За отглеждане на тревен чим най-подходяща е хумусната плодородна почва, която е със средна песъкливост и има слабо кисело PH. За да се определи реакцията, плодородността и физико – механичния състав на почвата в двора и градината се прави почвен анализ. След това се извършват дейности по подобряване на почвата.
При градински почви, които са по-глинести е добре да се добави песъклива почва и да се заоре, докато се получи хомогенна структура. Оре се на дълбочина 50 – 60 см ако почвите са силно глинести.
Ако след почвен анализ се установи, че почвата е кисела се извършва внасяне на вар (варуване), като количеството се определя според анализа. При алкална почвена реакция се внася гипс (гипсуване).
При бедни почви задължително се прави торене с минерални торове. Не използвайте органична тор при изграждане на тревни площи. Органичните торове съдържат голямо количество семена от плевели, с които ще трябва да се „борите” в последствие.
Обработка на терена:
Корените на по-голямата част от видовете райграс достигат дълбочина до 15 см, поради тази причина е добре да обработите почвата на дълбочина поне 20 см.
След като вече сме подобрили физичния и химичния състав на нашата градинска почва, следва да я обработим и да я подготвим за затревяване. Задължително се прави почистване на всички плевели, камъни, корени и коренища.
След почистването се преминава към подравняването на почвата. То може да се извърши ръчно чрез градински гребла или механизирано със специални машини. Този етап от затревяването с чимове е сред най-важните. Почвата трябва да се подравни перфектно. Без вдлъбнатини и издутини, без буци, камъни и др. След подравняването терена се валира. Обикновено се извършва чрез градински валяци с тегло 50 – 70 кг.
Дейностите по подравняване и валиране се извършват докато терена стане идеално равен. Накрая се прави последно валиране и се пристъпва към етап доставка и полагане на тревни чимове.
Доставка и полагане на тревен чим:
Поръчка на чимове: Преди да направим поръчка за тревни чимове е нужно да измерим точно площта на нашата градина или двор. Добре е да се предвидят 1 – 2 кв.м повече, защото винаги има фири особено при дворове с неправилна форма.
Имайте в предвид, че полагането на чимове е доста трудоемка задача. Един квадратен метър от чима тежи средно 30 – 40 кг, а след като ви е доставен тревния чим трябва задължително да бъде положен в рамките на 48 часа. За това при големи площи поръчайте чима на части.
Обикновено чимовете се предлагат на парчета, навити на рола с размер 40/100 см, за да се улесни полагането им.
Технология за полагане: Преди да започнете затревяването е добре да разпръснете комбинирани минерални торове, за да помогнете за по-бързото вкореняване на чима. След разпръскването на торовете полейте, за да се разтопят. При така наторена и вече навлажнена почва започва същинското затревяване.
Чимовете се подреждат плътно един до друг, като се следи да няма разстояние м/у тях. Полагането се извършва на редове, като задължително вторият ред се разминава с първия, за да не се застъпят 4 фуги. При неправилни места в градината или двора чима се изрязва с помощта на нож.
След като сме подредили всички чимове задължително се извършва обилно поливане. Тревната площ буквално трябва да прогизне от вода. След това се валира 2 до 3 пъти. Валирането при необходимост се извършва в следващите 2 - 3 дни.
Период на полагане:
Тревни чимове могат да се полагат през целия активен сезон (от Март до Ноември). Като през летните жеги задължително се осигурява редовно поливане по два пъти дневно.
Време за вкореняване на чимовете:
Тревните чимове се вкореняват за около 2 седмици. След този период може спокойно да експлоатирате тревната площ в градината или двора.
Косене:
Косенето се извършва след като тревата стане около 7 - 8 см висока.
За да запазите тревната площ в перфектно състояние трябва да спазвате всички правила за поддръжка на райграс и тревни площи.